Logo Net For You
Pozycjonowanie w google

Pozycjonowanie i reklama w internecie

Wprowadzenie do pozycjonowania

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest SEO (Search Engine Optimization). SEO to działanie zmierzające do podnoszenia wartości strony internerowej, a co za tym idzie podwyższenie pozycji w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki np. google.pl (mamy tu na myśli tylko wyniki bezpłatne).

Czy SEO to to samo co pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to tylko część SEO. Drugą częścią jest optymalizacja strony.
SEO jest najważniejsze przy próbie zaistnienia w internecie. Przy obecnej popularności internetu i ilości stron internetowych, bez korzystania z SEO wypromowanie strony w sieci jest prawie niemożliwe.
SEO to złożony proces, który musisz wdrożyć, aby Twoja strona znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania. Postaramy się większość z nich tu opisać. Wszystkie przedstawione tu metody są dozwolone przez google i nie stanowią ryzyka otrzymania tzw. "bana".
Proces SEO dzieli się więc na dwie główne kategorie:

 • POZYCJONOWANIE
 • OPTYMALIZACJA

Pozycjonowanie to wszystkie techniki, które są używane poza stroną np.: dodawanie strony do katalogów.
Optymalizacja natomiast to wszystkie metody przeprowadzane na stronie internetowej np.: odpowiednie formatowanie tekstu.
Zanim przejdziemy do kolejnego rozdziału wspomnę tylko o dwóch istotnych sprawach dotyczących pozycjonowania.
1. Skup się na użytkownikach Twojej strony, a nie na wyszukiwarce.
Pamiętaj, jeśli Twoja strona, będzie zawierała treść, która spowoduje, że internauta do Ciebie wróci, a ilość powracających użytkowników od nowych będzie wyższa. To oznacza dla google, że Twoja strona jest wartościowa.
2. Czas, czas, czas
SEO to czasochłonny proces i wdrożenie technik opisanych w tym poradniku wymaga czasu. Wielu początkujących pozycjonerów chciałoby osiągać wyniki już po kilku dniach, niestety to niemożliwe. Takie osoby albo się zniechęcają albo korzystają z niedozwolonych technik, które najczęściej kończą się banem lub filtrem, co powoduje duży spadek strony w wynikach wyszukiwarki, nawet na kilka miesięcy. Pamiętajmy, że internetowe roboty (programy, które przeszukują sieć) potrzebują czasu, aby dotrzeć na naszą stronę i odnotować zmiany.

Przygotowanie strony do SEO

Przygotowanie strony to najważniejszy krok w procesie SEO. Na początek określ swoją grupę docelową. Zastanów się, kto może odwiedzać Twoją stronę i jakich informacji będzie poszukiwać.

Wybierz dobry serwer (z możliwą najmniejszą ilością awarii), taki który spowoduje, że strona będzie wczytywała się szybko. W sieci znajdziesz ranking hostingodawców. Odradzam korzystania z darmowych.

Wybierz odpowiednią domenę. Najlepsza taka, która odzwierciedla treść (np. nazwa usługi, główny produkt lub temat strony). Wybierz domenę z końcówką pl ewentualnie com. Zarejestruj domenę na dłużej niż rok, to daje komunikat dla google, ze Twoja strona nie zniknie szybko, przez co zwiększa jej zaufanie.

Strona internetowa powinna być napisana poprawnie i według panujących standardów oraz dla jak największej ilości urządzeń dostępnych na rynku. Pamiętaj o testowaniu swojej strony.
Polecam narzędzia:
http://validator.w3.org/ - sprawdzenie poprawności kodu.
http://quirktools.com/screenfly/ - tu możesz sprawdzić jak Twoja strona będzie się wyświetlać na różnych urządzeniach.

Test naszej strony firmowej.
Test naszej strony firmowej.

Przyjazna strona internetowa

 • Tworząc naszą stronę musimy zadbać, aby każdy użytkownik miał możliwość odnalezienia na naszej stronie tego czego szuka w łatwy sposób.
 • Nazywaj swoje strony zrozumiale dla użytkownika. Nazwa strony powinna wiązać się z jej zawartością tzn. jeśli oferowalibyśmy usługi pozycjonowania to strona z ofertą mogłaby się nazywać oferta-pozycjonowanie.html (www.twojadomena.pl/oferta-pozycjonowanie.html), a nie np. strona2.html.
 • Nawigacja i struktura strony powinna być przejrzysta i prosta. Obrazki zoptymalizowane, aby wczytywały się jak najszybciej.
 • Stwórz mapę strony, tak aby roboty indeksujące łatwiej i szybciej docierały do Twoich stron. Nazwij ją Sitemap.xml i umieść w katalogu głównym strony.
  http://www.xml-sitemaps.com/ - na tej stronie utworzysz mapę strony
 • Atrybut NOFOLLOW . Jeśli na Twojej stronie znajdują się odnośniki do innych stron, pamiętaj aby stosować ten właśnie atrybut. Bez niego każdy link wychodzący z Twojej strony osłabia ją np.
 • <a href=”www.jakasstrona.pl” rel=”nofollow”>Tekst w odnośniku</a>

Dobór słów kluczowych

Dobór słów kluczowych jest bardzo ważny. Musimy je dobrać bardzo rozsądnie i dokładnie przeanalizować. Stronę internetową możemy podzielić na taką, która będzie się skupiać na jednym, kilku lub zawierającą bardzo dużo słów kluczowych. Przeważnie łatwiej pozycjonuje się stronę o wąskiej tematyce.

Weźmy przykład firmy informatycznej, która oferuje usługi pozycjonowania i reklamy w internecie. Najlepszym rozwiązaniem dla takiej firmy jest znaleźć się na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwarki na słowa kluczowe "pozycjonowanie" oraz "reklama w internecie". Jest to trudne, może nawet niemożliwe, ponieważ frazy te są bardzo popularne. Nawet gdyby nam się udało, byłoby to bardzo kosztowne i prawdopodobnie nakłady poniesione nie zwróciłyby się. Warto więc rozważyć hasła składające się z kilku słów. W naszym przykładzie mogłaby to być fraza "pozycjonowanie Radom" oraz "reklama w internecie Radom". Zakładając oczywiście, ża nasza firma mieści się w Radomiu. Wybór takiej frazy zawęzi nam oczywiście grupę docelową , ale mamy większe szanse na zaistnienie w pierwszej dziesiątce (top 10), czyli na pierwszej stronie w wynikach wyszukiwarki.

Zachęcam również do korzystania z narzędzi do analizy słów kluczowych:

Polecam również narzędzie do analizy słów kluczowych "Narzędzie propozycji słów kluczowych Google". Wymaga ono rejestracji.

Optymalizacja strony

Znacznik <title></title> powinien nawiązywać do zawartości i zawierać zoptymalizowane słowa kluczowe. Maksymalnie 70 znaków. Np.: jeśli strona zawiera cennik usług za pozycjonowanie. To nasz tytuł strony mógłby wyglądać tak:

<title>Pozycjonowanie - cennik</title>

<meta name=”description” content="tu wpisujemy krótkie streszczenie naszej strony, pamiętajmy, aby zawrzeć w nich słowa kluczowe. Nie wiecej niż 155 znaków. ">

<meta name=”keywords” content=" pierwsze słowo kluczowe, drugie słowo kluczowe">

- słowa kluczowe oddzielane przecinkiem, nie wiecej niż kilkanaście słów kluczowych.

Aby strona wyglądała profesjonalnie, należy dodać jeszcze dwa znaczniki:

<meta name="author" content="Twoje imię i nazwisko">

<img src="nazwa-pliku.gif" alt="opis zdjęcia" title="tytuł zdjęcia">

Pamiętaj o umieszczeniu w znaczniku <img> atrybutów alt (czyli tekstu alternatywnego, dla przeglądarek, które nie wyświetlają zdjęć) oraz title, czyli tytuł zdjęcia. Postaraj się zawrzeć w nich słowo kluczowe.

Zwróć uwagę na kod html i css. Powinien być on dobrze zorganizowany i wolny od błędów. Nie zapomnij o walidacji. http://validator.w3.org
Twoja strona powinna ładować się szybko. Skorzystaj z narzędzi, aby sprawdzić prędkość ładowania http://tools.pingdom.com/fpt/

Sprawdź również procent występowania Twoich słów kluczowych w tekście. Postaraj się, aby słowa kluczowe występowały w naturalny sposób i zawierały się w przedziale od 2% do 5% całego tekstu.

Na stronie:
http://www.webconfs.com/keyword-density-checker.php znajdziesz chmurę tagów. Te o największym rozmiarze przedstawiają największą częstotliwość występowania danego słowa. Poniżej znajduje się gęstość występowania słów kluczowych wyrażona w procentach.

Stosuj linki wewnętrzne i zawieraj w nich słowa kluczowe. Np.: jeśli chciałbym tą stronę pozycjonować na frazę "pozycjonowanie radom". W znaczniku np. <p> umieściłbym tzw. kotwicę id="#pozycjonowanie-Radom" , a na dole lub na górze strony umieścił link prowadzący właśnie do tego miejsca na stronie. W tekście powinno pojawić się słowo kluczowe, czyli pozycjonowanie Radom

<a href="#pozycjonowanie-radom">Pozycjonowanie Radom</a>

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej warto korzystać z narzędzi do analizy słów kluczowych. Rozpatrując frazę "pozycjonowanie radom", należałoby sprawdzić jej popularność. Narzędzie "google keyword planner" świetnie się do tego nadaje. Pokaże nam w przybliżeniu jak często użytkownicy internetu wpisują daną frazę, w naszym przypadku "pozycjonowanie Radom" i zasugeruje powiązane słowa kluczowe. Wyniki będą uporządkowane wg trafności ,a o to właśnie nam chodzi.

 • Wynik zapisany w formie:
 • Słowo kluczowe - średnia ilość wyszukiwań miesięcznie
 • pozycjonowanie Radom - 140
 • pozycjonowanie stron Radom - 40

Czyli w naszym przypadku poninniśmy się skupić na tych dwóch słowach kluczowych: pozycjonowanie Radom oraz pozycjonowanie stron radom.

Wejdź na stronę www.seochat.com/seo-tools/site-link-analyzer aby sprawdzić ile linków wewnętrznych i zewnętrznych zawiera Twoja strona.

Pozycjonowanie strony

Pozycjonowanie możemy określić jako budowanie rangi naszej strony internetowej poprzez wysokiej jakości linki prowadzące do naszej strony.

Dobrze jest jeśli linki pochodzą ze stron wartościowych. Zacznijmy więc od sprawdzenia historii domeny strony, której link miałby prowadzić do nas. Czym domena jest starsza tym lepiej. Ma większą wartość dla google. Możemy użyć dowolnego narzędzia korzystającego z bazy whois. Ja polecem stronę: http://www.domaintools.com/ Odnajdziemy tam datę pierwszej rejestracji domeny. I kilka innych ciekawych informacji.

Możesz również sprawdzić ile linków prowadzi do Twojej strony. Wpisz w google.pl:

link: http://www.nazwadomeny.pl

Sprawdzaj Page Rank, pamietaj czym wyższy tym lepiej. Dobrze, aby strony linkujące do Twojej strony miały jak najwyższy PR. PR możesz sprawdzić na stronie: http://www.prchecker.info/check_page_rank.php

Umieść swoją stronę w popularnych i wartościowych katalogach np. http://www.dmoz.org/

Listę dostępnych katalogów znajdziesz np tu:
http://najlepszekatalogi.sznurkownia.pl/

cdn. już niebawem